“Τρέχουσες εξελίξεις στο συνεταιριστικό όμιλο του Mondragon” (7/12/2018)

Δεκεμβρίου 24, 2018

H MOKE και το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο συνδιοργάνωσαν τη διάλεξη του Dr. Urko Lopez Odriozola, από τη Σχολή Επιχειρήσεων του Mondragon Unibertsitatea με τίτλο “Current challenges for the Mondragon Cooperative Group”.

Ο όμιλος συνεταιριστικών επιχειρήσεων Mondragon είναι ένας από τους μεγαλύτερους οικονομικούς ομίλους στην Ισπανία και αποτελεί παγκόσμιο σημείο αναφοράς στο πεδίο της αλληλέγγυας οικονομίας. Δραστηριοποιείται σε όλο το φάσμα της οικονομίας, ενώ διαθέτει τράπεζα, πανεπιστήμιο και ερευνητικά κέντρα. Αποτελεί ένα από τα πιο επιτυχημένα παραδείγματα συμμετοχικής, συνεταιριστικής οικονομίας, με δημοκρατία, ισότητα και αλληλεγγύη.

Η ομιλία πραγματοποιήθηκε τη Παρασκευή 7 Δεκεμβρίου 2018 στις εγκαταστάσεις του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (Γραβιάς 4-6, Αθήνα)

Διαβάστηκε 180 φορές Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 25 Φεβρουαρίου 2019 14:37